Çok fena bir oyuncu değilim ve elimde ki notebook da malesef ki mükemmel 3D oyunları oynamak mümkün değil. Bu neden ile biraz araştırdım ve bir websitesi buldum: itch.io

Bu websitesi aynı programcıların GitHub’ı gibi ama oyun üreticileri veya kişiler oyunlarını sergiliyorlar. Aslında Steam’den bir farkı olduğunu söyleyemem.

İşte bu sitede gözüme çarpan Linux desteği olan 3 oyunu gösterceğim

Crackshot

Crackshot, hareket eden herşeyi vur ile birlikte puzzle çözme yeteneklerinizi test edebileceğiniz 2 boyutlu bir oyun.

Oyunun içinde hikaye olmadığını sadece sorunları (engeller) çözerek devam edildiğini de ayrıca eklemek istiyorum.

Crackshot gameplay

Ayrıca bu oyun Godot oyun motoru ile hazırlanmış MIT lisansı ile lisanslanmış ve GitHub‘da barındırılan bir oyun olduğunu da hatırlatmak isterim.

Littlewood

Bu tatlı gözüken 8-bit oyun ise Minecraft oynuyorsanız ve eskiden The Legend of Zelda oynamışsanız ilginizi çekeceğine eminim çünkü konsept tam anlamı ile böyle.

Kickstarter’da hedefledikleri bağışın %5470 ünü aldılar

Şuan denemek istiyorsanız Itch.io sayfasına bakabilirsiniz ama Mayıs 2019 da Steam‘de oynanılabilir olacak.

Tanks of Freedom

İsometrik, piksel, sıra tabanlı strateji oyunu. Eğer Risk masa oyununu oynamışlığınız var ise aynı tadı verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu oyunun en güzel yanı Linux, macOS ve MS Windows işletim sistemleri dışında Android için de geliştirme de bulunuyorlar.

Ayrıca Tanks of Freedom GitHub üzerinden MIT lisansı ile lisanslanmış bir oyun ve her geliştirme açık olarak yapılıyor. Yani eğer sonraki hedeflerini merak ediyorsanız hemen Trello hesaplarına bakabilirsiniz.