Posts

4 adımda şifresiz SSH bağlantısı

OpenSSH birçok kişinin hiç farkında olmadan hayatında mutlaka karşlaştığı devasa bir araç seti. Bu araç seti içinde sistem yöneticilerini sıkça kullandığı bir program bulunuyor: SSH — Secure Shell (Güvenli Kabuk). SSH ile ortada ki adam saldırısı gibi saldırılara maruz kalmadan veya sunucu ile bağlantı sırasında bağlantının her iki taraftanda (sunucu ve istemci) şifreli olarak sağlanması SSH’i güvenilir kılıyor. Elbette OpenSSH araç seti sadece SSH’ten ibaret değil, scp, sftp veya sshd en sık duyulan araçlarından.

Android, Termux ve Git

Bundan tam 2 sene 4 gün öncesinde yazdığım yazı eski website ile gitmesine izin verdim ve birçok kişi o yazıyı görüntülemeye çalışıp 404 aldığını gördüm ve o yazıyı olabildiğince revize etmeye çalışacağım. Eğer istediğiniz eski yazı ise WaybackMachine de bir nushası duruyor. Android ekosisteminin ne kadar hızlı gittiğini ve hiç şaşırtmayacak şekilde birçok geliştiricinin işlerini (yazdıkları kodlarını) artık telefonlarına taşıdığını bunun ile birlikte eskisi gibi yazılımların arşivlerinin tutulmadığını artık aşina olduk.

Ubuntu 14.04, 30 Nisan 2019 dan sonra güncelleme almayacak

Ubuntu 14.04, 30 Nisan 2019 da sonra bir güncelleme almayacak. Bunun anlamı ise bir daha Ubuntu 14.04 kullanıcıları güvenlik veya yazılım güncellemelerine destek bulamayacaklar, Conanical tarafından1. Uzun süreli destek sürümü olan Ubuntu 14.04, 5 yıllık serüveni 30 Nisan 2019 da bitecek. Bu neden ile yamalanmayan yazılımların neden olacağı açıklardan malesef ki korunamayacaklar bu tarihten sonrasında. Bu yüzden Ubuntu 14.04 sisteminizi birkaç çözüm yolu ile güncelliğini koruyabilirsiniz. Bu opsiyonları denemeden öncesinden mutlaka önemli sistem klasör ve dosyalarının yedeğini aldığınızdan emin olun.

Ubuntu 18.04 üzerine PHP ve Nginx kurulumu

PHP internetin önemli bir kısımına güç veren bir dil olarak yerini halen koruduğunu söylebilir ki bununun başlıca sebebi WordPress gibi PHP ve MySQL kullanan basit ama etkili yazılımlar ile sağladı. İlk 1 milyon web sitesinde WordPress %32.54 kullanıma sahip ve Türkiye de bunların 18,658 tanesi sıralamada bulunmakta. Kaynak Ocak 20, 2019 Bu yazıda PHP ve Nginx HTTP sunucusunun Ubuntu 18.04 üzerine APT aracı ile nasıl yükleneceğini ve nasıl yapılandırılacağını göstereceğiz.

Ubuntu 18.04 üzerinde UFW güvenlik duvarı kullanımı

Linux sistemlerin çoğu iptables paket filter sistemini kullanmaktadır. Bu çok güçlü güvenlik duvarı yazılım, öğrenme eğimi çok dik ve komutlarını akılda tutmak pek de kolay değil. Bu neden ile basit bir ve bir o kadar da kullanımı kolay iptables üzerinde çalışabilen bir güvenlik duvarı ihtiyacı ortaya doğmuştur ve bunun adı Uncomplicated FireWall. Adından da anlaşılacağı gibi karışık olmayan güvenlik duvarı yazılımı, iptables üzerinden çalışmaktadır ve çok basit bir komut serisi vardır.

Ubuntu 18.04 üzerine htop'u kaynak kodundan kurulum

Birçok zaman paket yönetim sistemlerinde bulamayacağımız yazılımlar olabilir ve bunları kaynak kodundan (source code) kurmamız gerekebilir. Bu yazımızda kaynak kodu ile birlikte dağıtılan htop programını kuracağız. htop interaktif sistem monitör yazılımıdır ve burada amaç kaynak kod ile bir program Ubuntu üzerinde (veya herhangi bir dağıtım üzerinde) nasıl kurulur kısmını göstermek. Öncelikle bilinmesi gereken kısım Linux ortamı için yazılan birçok yazılım C veya C++ dilleri ile yazıldığından ötürü bu dilleri derledikten sonra çalıştırılabilir hale getirebiliriz.
Docker Nedir?

Docker Nedir?

Docker son zamanlarda sıkça duyulan bir kelime oldu hem geliştiriciler için hemde sistem yöneticileri için. Bu Nedir yazısında: Docker Nedir? Image ve Container arasında ki fark nedir? Basit bir Image nasıl yazılır ve nasıl çalıştırılır Hangi firmalar ne amaç ile kullanıyor? konularına değineceğiz. Ayrıca öncesinde de belirtmekte fayda bu yazı giriş seviyesinde olacak yani eğer öncesinde Docker hakkında hiçbirşey duymamış iseniz rahatlık ile okuyabilirsiniz. Bazı kavramların tam Türkçe çevirisi olsa bile anlamını tam karşılamadığı için tercüme edilmedi.
Oracle VirtualBox kurulumu

Oracle VirtualBox kurulumu

Oracle VirtualBox ile birlikte birden fazla işletim sistemini kullamanız mümkün oluyor asıl işletim sisteminizi değiştirmeden. VirtualBox’ı çalışr hale getirmeniz yapmanız gerek tek şey Intel VT-x veya AMD-v teknolojilerinin açık olması gerek. Aksi takdirde 64 bit işletim sistemlerini kullanamazsınız. Aynı zamanda bu video da DistroWatch internet sitesini de gösteriyorum.

DigitalOcean'da Ubuntu 18.04 üzerine Docker kurulumu

Bu kisa video da Ubuntu üzerine Docker çok az bir komut ile DigitalOcean üzerine nasıl kurulduğunu gösteriyoruz. Linkler: DigitalOcean‘a üye olurken $10 almanızı sağlayacak link Adımları takip ettiğimiz Docker dökümanı

Red Hat Enterprise Linux 8 Açık Beta yayınlandı

Açık kaynak konusunda lider olan Red Hat, Red Hat Enterprise Linux işletim sisteminin 8. sürümünü açık beta olarak indirilmeye sundu. 14 Kasım 2018 tarihli Red Hat’in blog yazısında Red Hat 8 için indirme linki yanında bu sürüm için önemli kelimeleri de burada ifade etmiş oldular. Her zaman ki gibi bir Linux işletim sistemi için olmazsa olmazlardan ağ ve güvenlik en başta geliyor ama bu sürümü önemli kılan kesim ise çalışmanın ağırlıkla konteyner bileşenleri için olucak.